Boks

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; dövüş sporlarını icra etmek demek Boksör veya Kick boksör olmak anlamına gelmez. Boksörlük ve Kick boksörlük birer meslek ve kazanç kapısıdır. 100 sporcudan 10 tane boksör veya kick boksör çıkar veya çıkmaz. Amatör olarak icra edeceğiniz veya çocuklarınızı kendini savunması için göndermeyi planladığınız dövüş sporları zarar değil size fayda sağlayacaktır. Çocuklarınız bu sporun idmanını yaparak kendine artı kazandıracak ve ileride kendini savunabilecek kapasiteye erişecektir.

Kaldı ki profesyonel anlamda bu sporu icra eden sporcuların arkasında film seti gibi bir ekip desteklemektedir. Yemesinden içmesine, haftalık, günlük doktor kontrollerinden, ekipman sağlayıcılarından, antrenörlerinden, Baş antrenörüne, fizyoterapistinden, masörlerine kadar dev bir kadro vardır ve bu sizin tahmin etmeyeceğiniz kadar hassas bir noktadır.

Dünya spor otoriteleri dövüş sporu idmanlarının her yaşta insana hem fiziksel hem mental anlamda çok fazla gelişim sağladığını açıklamıştır. Bunlar el ve ayak koordinasyonu, refleks, kuvvet, dayanıklılık, güç, anı karar verme mekanizmasının hızlanması, algı yönetimi vs.

Özellikle çocukların erken yaşta spora başlaması bahsetmiş olduğumuz bu konuların daha hızlı bedene aktarılmasını sağlamaktadır.

Boks sporu ucu bucağı olmayan gelişimi hiçbir zaman bitmeyecek Dünya üzerinde çok yüksek prestijli olimpik spor dalıdır. Dünya spor otoriteleri tarafından boks sporu en zor sporların başında gelmektedir. Bir boksör yetiştirilmesi çok fazla emek ve zaman demektir. Bu sporu yapacak olan kişinin yaklaşık 11 spor dalının idmanını yapmak zorundadır. Bunlar koşu, yüzme, atletizim, jimnastik, ağırlık, halter, fonksiyonel çalışmalar, bisiklet, gülle, güreş, Aynı zamanda boks yapabilmek iyi bir güç, iyi bir kondisyon, güçlü koordinasyon ve sıkı bir cesaret gerektirir.

Boksun tarihcesi çok uzun yıllara dayanır. Eski Yunan da ve Roma da boks önemli bir spor dalıydı ve ardından 18. Yy’da tekrar ortaya çıkarak ciddi değişimler ile günümüze kadar ulaşmıştır.

Boks sporu bilinenin aksine, akıl ve zeka işidir. Bir yandan darbelere karşı kendinizi korumaya çalışırken, diğer yandan rakibinizin açıklarına karşı planlar kurarak rakibinize üstünlük sağlamaya çalışırsınız. İyi bir boksör hem teknik olarak hem de dayanıklı olmalıdır. Bunlardan bir eksik varsa ortalama boksör olarak hayata devam edersiniz ama; bunlar tamsa şampiyon olursunuz. Günümüzde ve geçmişte bunun bir çok örneği mevcut.

Call Now ButtonHEMEN ARA